Skolioosikorsett – miks ja kuidas?

Seljadeformatsioonide ravis on korsettravi esmaselt kirjeldatud 16. sajandil, kui prantsuse kirurg Ambrose Paré lõi rauast korseti. Peale pikemat pausi, alates 18. sajandist skolioosiravi elavnes ning on välja töötatud väga palju erinevaid korsette. Selles põgusas postituses tutvustan RSC korsetti ning kuidas Eestis selle taotlemine käib.

SOSORTi koostatud ravijuhendis (2016) on mõõduka skolioosi maksimaalne ravisoovitus FTRB (full time rigid bracing) ehk 23h/päevas jäik korsett kuni kasvuea lõpuni (NB! sinna käib juurde ka skolioosispetsiifiline füsioteraapia 0.5 -1h/päevas!).

SOSORT ravijuhis 2016

Korsettravi Eestis

Eestis on alates 2017. aastast võimalik skolioosi konservatiivne ravi RSC korsetiga tänu dr Jana Kritti, ortoosimeister Sander Sirpi ja füsioterapeut Cristina Lõokesele, kes läbisid koos vajaliku koolituse Hollandis dr Manuel Rigo käe all.

RSC on dr Manuel Rigo modifikatsioon Cheneau korsetist (sellest ka nimi). RSC korsett on termoplastikust ja see valmistatakse patsiendi mõõtmete ja skanneeringute põhjal tehtud kipsist ülekorrigeeritud selja mudeli järgi. Korsett peab mõjutama selga skolioosmustrile vastupidises suunas, pidades silmas ka rotatsiooni (inglise keeles kasutatakse terminit “mirroring effect”).

Nn peegelefekt

Selle kuju ning  vahel ka spetsiifilised padjad deroteerivad kehatüve passiivselt. Aktiivne korrektsioon tuleneb liikumisest, mis tekib hingamisel. RSC on asümmeetriline korsett, mis tähendab ka seda, et korsetis on spetsiaalselt ruumi kehale, kuhu saab laieneda (ing k expansion areas).

Korsett on individuaalne. See tellitakse ja mõõdud võetakse Eestis ning valmistatakse Saksamaal firmas Ortholutions. 

Põhiliselt on korsetikandjad vanuses 7-16a, keskmine vanus 11-12a, enamus tüdrukud.

RSC korseti taotlemine

  1. Arst (tavaliselt ortopeed või taastusraviarst) teeb digitaalse saatekirja, kui skolioosi diagnoos on kinnitatud.
  2. Korsettravi võimalikkust ning mõistlikkust hindavad spetsiaalse väljaõppe saanud Ortoosimeister Sander Sirp ning ortopeed dr Jana Kritt.
  3. Ortoosimeistri juures vajalike mõõtmete võtmine – mõõtmisel tehakse 7 fotot, mõõtmised mõõdulindiga ning kehaskanneering tahvelarvutiga.
  4. Korsett valmib u 3-4 nädala pärast peale mõõtude võtmist. Kättesaamisel toimub korseti “fitting”, kus tehakse viimased parendused ja kohal on tavaliselt ka arst ja füsioterapeut. Aega kulub selleks kuni 2 tundi.

Haigekassa tasub 90% korseti hinnast. Lähemalt 2022 jaanuarist jõustunud muudatustest saab lugeda siit.

RSC korseti taotlemine alates 2022

Esimene röntgen korsetis tehakse siis, kui nooruk on korsetti kandnud ühe kuu umbes 23 tundi ööpäevas.  Edasine kontroll arsti juures iga kuue kuu järel kui pole teisiti kokkulepitud. Ortoosimeistri poole saab pöörduda jooksvalt kui on näiteks tekkinud korsetist tulenevaid probleeme, millega meister saab aidata.

Heaks korrektsiooniks loetakse vähemalt 50% Cobb nurkade vähenemist, kui korsett on seljas. Olenevalt nooruki vanusest, kasvamisest, ravi efektiivsusest jne on vajalik korsetti uuendada, et tagada maksimaalne raviefekt.

Korsetti kantakse kasvuea lõpuni ning sellest loobutakse järk-järgult, aeglaselt vähendades kandmise aega.

Esimene pilt korsetita, teised kaks läbi korseti
Korsettravi mõju skolioosile
Enne ravi röntgen ning in-brace ehk läbi korseti röntgen 1 kuu peale täisajaga kandma hakkamist.
Rinnaosa skolioos
Samast noorukist päris pilt - vasakule enne ravi ning paremal 2 kuud peale RSC korsetiga ravi alustamist + Schroth skolioosispetsiifiline füsioteraapia
Korsettravi ei sobi kõigile. Põhilised sobivuskriteeriumid on:
  • idiopaatiline mõõdukas skolioos
  • nooruk on kasvueas (kasvuspurdid umbes 7-9aastaselt ja 11-13aastaselt), Risseri skoor madal
  • kõverus alates 25* Cobbi järgi
  • skolioosi muster korsetiga mõjutatav (kõrgemaid kõverusi ei saa korsetiga hästi mõjutada)
  • mobiilne lülisammas
  • lapse ja lapsevanema korrektne arusaam ravist ja koostöövalmidus
Pildikollaaž noorukist, kes kandis RSC korsetti 1,5 a u 12-16h päevas (lisaks harjutused!). Hetkel jätkab öökorsetiga.

 Lõpetuseks tore “enne ja pärast” pilt minu patsiendist, kes kasutas skolioosikorsetti ning skolioosispetsiifilist füsioteraapiat oma idiopaatilise skolioosi ravis.

Loodan, et leidsid siit endale vajaliku info ning annad mulle teada, kui tekkis küsimusi!